Miért nem szabad az ölünkben tartani a laptopot, ha dolgozunk?
Több olyan helyzet van, amikor nincs más megoldás a munkavégzéshez, minthogy a fiatalok és a felnőttek a böngészést az ölükben végzik. A kapcsolattartás, a tanulás, a szórakozás már mind-mind laptopon történik, de azt kevesen tudják, hogy habár egy nagyon hasznos eszközről van szó, ráadásul a mobilitása miatt praktikus is, nem feltétlenül jó megoldás így használni. Nem mindenki bánik vele kellő óvatossággal, amit már több kutatás is bebizonyított.
Az alábbiakban eláruljuk, hogy miért nem szabad a laptopot az ölünkben tartani, amikor dolgozunk. Kiderül, hogy milyen hatással van az akkumulátorra és az egészségünkre.
Elektromágneses sugárzás
A laptopok, az asztali számítógépek, de még a konyhai eszközök is az elektromágneses sugárzás fő forrásai közé tartoznak. Míg a televízió és a mikrohullámú sütő csak néha van jelen az életünkben, nem is igazán érintkezünk velük, addig a laptop naponta több óra használatnak van kitéve. A direkt az ölbe helyezett megoldás azonban direkt kontaktussal jár, ami 40-100 milligauss mennyiségű sugárzást jelent. Nem beszélve arról, hogy minél öregebb eszközről van szó, annál több káros sugarat bocsáthat ki.
Az akkumulátor szintén nem díjazza azt, ha rendszeresen így használjuk, hiszen könnyen felforrósodik tönkremegy, majd cserére van szükség. Bár a laptop akkumulátorok webáruháza rendelkezésünkre bocsát új kellékeket, a gépünk így már sosem lesz olyan, mint újkorában.
Fontos azonban, hogy nem csak az akkumulátor és az egészségünk számára jelent gondot ez a használati típus. A laptopok ugyanis zsinór nélküli eszközök, a wifi kapcsolódáshoz rádiófrekvenciát használnak, amiről kiderült, hogy rákkeltő hatású lehet, főleg azok számára, akik nem ismerik az asztali használatot.
Mekkora távolság az egészséges?
A káros sugárzás megelőzése érdekében az embereknek legalább 20 cm távolságot kellene tartaniuk a laptopoktól. Az ölbe helyezett gép ugyanis az alhas felé sugározza a káros anyagokat, ami így nemi és reprodukciós problémához vezethet. Egy másik tanulmány pedig arra irányul, hogy a magas elektromágneses sugárzásnak köze lehet a meddőséghez, hiszen a vizsgálatok szerint csökkentheti a sejtek mozgékonyságát és a spermiumszámot.
A sugárzás mellett azonban a kibocsátott hő is problémához vezethet. A laptopból származó forróság ugyanis a férfitermékenység egyik legnagyobb ellensége. A természet úgy gondoskodott a spremiumok biztonságáról, hogy testen kívül, a herék biztosította hűvösebb környezetben vannak. Amennyiben itt mégis forrósodás történik, akkor a sejtek azt nem fogják jól viselni.
A nők esetében pedig a ciklust zavarhatja meg, amely ugyancsak negatívan hathat a hölgyek termékenységére. A nőknek sem tanácsos tehát hosszú időn át az ölükben tartani a laptopot. Jobb megoldás mindig az íróasztal mellől dolgozni, filmet nézni pedig inkább a tévén kellene.