Mikor érdemes laptop töltőt cserélni?
Talán bele sem gondolunk, pedig a laptop töltő adapter használata igen veszélyes tud lenni. A töltőt nem árt néha cserélni és vannak is arra utaló jelek, hogy mikor érdemes ezt megtenni. Amikor például elkezd besárgulni, pedig eddig fehér volt, az cseppet sem jelent jót. A kiegészítő esetében ez komoly probléma előjele lehet, így nem érdemes várni.
Most elmondjuk, hogy növelhető a töltőkábel élettartama, valamint kitérünk arra, hogyan előzhetjük meg a baleseteket.
A töltő cseréje
Több vita indult a témában, hiszen valaki felfedezte, hogy mindig a töltő két vége színeződik el. A laptop töltő adapter használata alapvetően egy nem túl fontosnak tartott dolog, a legtöbben ugyanis nem rendeltetésszerűen használják. Míg egy besárgult ruhát könnyedén kimoshatunk és újra fel tudunk venni, addig a kábel esetében ez nem jelet megoldást.
A fehér vezeték gyakran az elöregedéstől és persze a szennyeződésektől válik sárgává, de nem ez a két dolog a probléma forrása. A szakértők szerint a kábelek egy része gyakran annyira érzékeny a törésre, hogy a szigetelés elkopik, ezáltal csökken annak ellenállása, ami végül sárgulást eredményez. A probléma ott van, hogy amennyiben ezt továbbra is használjuk, felmelegedhet és akár tüzet is tud okozni. Nem lehet kérdés, hogy amint megtörténik az elszíneződés, a csere nem halasztható tovább.
Lakástüzek okozója
A rézszálaknak cseppet sem tesz jó, hogy azokat folyamatosan összetekerve tároljuk, hiszen azok olyankor még fel vannak hevülve, sokkal sérülékenyebbek, ami pedig az élettartam csökkenéséhez vezethet.
Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság 2022-ben 7414 lakástűzről számol be, amelyek kapcsán a leggyakoribb problémát az elektromos készülékek meghibásodása okozta. A zárlatos töltő nem gyakran, de sokszor okozott már lakástüzet, ami egy élet munkáját jelentheti a család számára.
Hogyan kerülhetjük el a baleseteket?
Mindenekelőtt mindig a csatlakozónál fogva szabad csak kihúzni a töltőt a helyéről, sose a zsinór végénél fogva tegyük azt meg. Amennyiben összetekerve akarjuk tárolni, figyeljünk arra, hogy azt kihűlt állapotban tegyük, lehetőleg úgy, hogy sehol se törjük meg a kábelt, hiszen így idővel a vékony drótok törését okozhatjuk.
A legfontosabb pedig talán az, hogy mindig a gyártótól, vagy megbízható helyről, eredeti utángyártott változatot vegyünk. A rossz minőségű töltők esetében ugyanis szinte minden esetben rossz a szigetelés, ami szintén tüzet okozhat. Ha nem vagyunk biztosak az eszköz eredetében, inkább nézzünk szét az interneten vagy menjünk el egy közeli szervizbe, ahol segítenek azt bevizsgálni.
További veszélyforrás lehet a párna alá rejtett, hálózatra csatlakozó mobiltelefon vagy laptop. Amennyiben éjszaka akarjuk tölteni az eszközeinket, lehetőleg minél távolabb tegyük azt az ágyunktól, olyan helyre, ami nem gyúlékony. Ha pedig nem használjuk, akkor sose hagyjuk azt bedugva.
Összegezve
A lakástüzek okozója tehát sok esetben az elektromos készülékek nem megfelelő alkalmazása. Ide tartoznak a laptop töltő adapterek használata, amire még mindig nem fordítunk kellő figyelmet.