Mire jó a laptophűtő? Mikor érdemes használni?
Amióta az asztali gépek a háttérbe kerültek, majd jöttek a laptopok, a gyártók egyre több kiegészítőt készítenek, hiszen ezekkel biztosítják maguknak a bevételt. Az egyik ilyen találmány, amely elsőre talán furcsának tűnhet, a laptophűtő. Ennek hasznossága még szakmán belül is kérdéses, hiszen sokszor nem vagyunk tisztában azzal, hogy melyik laptopnak van rá szüksége és melyiknek nem. A HP laptop akkumulátorok azonban garantáltan örömmel fogadják, ha nem haszjuk számukra, hogy “meggyulladjanak” a hőségben.
Ebben a cikkben arról írunk részletesebben, hogy mire is jó egy laptophűtő.
A laptophűtők célja
Azzal a dologgal már mindenki találkozott, akinek van notebookja, hogy az eszköz néha igen forróvá tud válni. Ez a melegedés egy bizonyos kereteken belül teljesen normális, hiszen a gyártók úgy alkotják meg őket, hogy a processzor és a videókártya által termelt hőmennyiséget a készülékbe épített ventilátorok eltávolítsák. Nincs ez másként a HP laptop akkumulátorok esetében sem, hiszen az akksi az, amit igazán ki tud készíteni a magas hőmérséklet.
A melegedés a használattal jár, viszont az, hogy milyen mértékű, több minden befolyásolja. Egyrészt nagyon nem mindegy, hogy mennyit és hogyan használjuk a notebookot. Egy átlagos használat mellett, amikor a neten böngészünk, esetleg dokumentumokkal vagy táblázatokkal dolgozunk, emailezünk, a laptop nem fog túl sok hőt termelni. Kivéve persze, ha valamilyen hibája van, akkor viszont nem árt szerelőhöz vinni, aki helyrehozza a dolgokat.
Mi terheli a laptopot?
Amennyiben filmet nézünk, esetleg komolyabb alkalmazást használunk, mint egy játék, videó- vagy fotószerkesztés, akkor számíthatunk arra, hogy a laptop egyre hangosabb lesz, hiszen dolgoznia kell, ha a hőt távol akarja tartani. A ventilátor elindulásával a készüléknek lehetősége van elvezetni a termelődő hőt, így kisebb az esélye annak, hogy idő előtt megy tönkre. Mivel a gyártók egyre kisebb és persze erősebb notebookokat terveznek, így a hő sem olyan mértékű, mint korábban. Mivel a hűtésnek kisebb helyre kell beférnie, így azért még akadnak problémák.
A melegedés másik oka, hogy a laptop belseje túl poros, ezáltal a hővezető közegek eltömődnek, kiszáradnak, rossz esetben maga a ventilátor hibásodik meg. Hozzá nem értőként persze fogalmunk sincs arról, hogy mikor mi a probléma. Éppen ezért megszokott a hűtők alkalmazása.
A hő mindenre hatással van, főként a laptop akkumulátorra
Fontos tisztázni, hogy a túlzott hő egyetlen elektromos eszköznek sem tesz jót. Ha túl sokáig és túl magas hőfokon működtetjük, akkor abban az esetben a készülék élettartama jócskán lecsökken. Aki nem tesz ellene, annak pedig drága lesz a javítás vagy éppen a csere. Ez az a pont, amikor mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy az eszközből minden keletkezett hőt ki tudjunk vezetni.
Összegezve
A laptophűtők hatalmas megkönnyebbülést jelent a berendezés számára. Hozzá kell tenni, hogy csak akkor működik, ha a laptop belseje tiszta, a hűtés teljesen normálisan működik. A poros eszköz hűtését hiába akarjuk ezzel megoldani, sok jót nem teszünk a készülékkel. A praktikus kiegészítő azonban segíthet szemmagasságba emelni a notebookot, sokszor még plusz USB-portokat és rászerelt ventilátort is kapunk a pénzünkért cserébe.