Miért van szükség repülőgépes üzemmódra a telefonon?
Akik sokat utaznak repülővel, azok már ismerik a rendszert, amikor is az elektronikus eszközöket repülő üzemmódba kell helyezni. Miért van erre szükség?
Mi gátolja a telefonok használatát a repülőgépen?
A technika fejlődésével a légi navigáció és a kommunikáció a rádiós szolgáltatásokra támaszkodik és amelyet az 1920-as évek óta összehangolnak, hogy minimalizálják interferenciát, azt ha két különböző forrású, koherens hullám találkozik. Évtizedekkel ezelőtt az analóg technika korától kezdve jelentősen fejlődött a digitális technológia, így azt is kimutatták, hogy a személyes elektronikus eszközök ugyanabban a frekvenciasávban sugároznak jeleket, mint a repülőgép kommunikációs és navigációs rendszerei, ami elektromágneses interferenciát okoz.
Már 1992-ben az amerikai Szövetségi Légügyi Hivatal és a Boeing vizsgálta az elektronikus eszközök használatát a repülőgépek interferenciájára, és arra a megállapításra jutottak, hogy a fel-és leszállás kivételével, nem találtak problémát a számítógépek és egyéb elektronikus eszközök esetében. Apple akkumulátorok telefonhoz, ipadhez a lehető legegyszerűbben webáruházból rendelhetők meg.
Az Egyesült Államok Szövetségi Kommunikációs Bizottsága elkezdte létrehozni a különböző felhasználási módok számára fenntartott frekvenciasávokat, hogy azok ne zavarhassák egymást.
A kormányok ugyanilyen stratégiákat dolgoztak a légiközlekedéssel kapcsolatosan az interferencia problémák megelőzésére. Az EU-ban már 2014-től bekapcsolva maradhatnak az elektronikus eszközök.
Miért tilos mégis sok helyen a mobiltelefonok használata?
Az egyik probléma a földi interferencia, ugyanis a vezeték nélküli hálózatokat a tornyok kötik össze és ha a földi hálózatok felett repülők mindannyian telefonálnak túlterhelődhetnek a hálózatok. A repült utasok száma 2021-ben 2,2 milliárd volt.
Ami a mobilhálózatokat illeti, az új szabványra történő áttérés az elmúlt évek legnagyobb változása volt. A nagyobb sebességű vezeték nélküli hálózatok - 5G- a nagyobb sebességű adatátvitel miatt egyre több helyen jelennek meg. A rádiófrekvenciás sávszélesség korlátozott, mégis egyre több eszközt próbálunk hozzáadni, pedig az 5G hálózatok sávszélességi spektruma nagyon közel van a légiközledési sávszélességhez, ami interferenciát okozhat a navigációs rendszerekkel, amelyek a repülőgépek leszállását segíti elő.
Úgy tűnik a mobiltelefonok korlátozása a repülőgépeken bölcs dolog, bár az ausztráliai és amerikai repülőtér üzemeltetők repülésbiztonsági aggályokra figyelmeztetnek az 5 G miatt, az Európai Unióban azonban a rendszer minden probléma nélkül elterjedt.
A legtöbb légitársaság ma már fizetős vagy ingyenes wifit nyújt az utasoknak, azonban a légiutaskísérők nem örülnek ennek. Egy nagy gépen újabb feszültséget szülhet ha 200 utas egyszerre akar telefonálni, amikor úgy sem a legkényelmesebb az út, sokáig tart a kiszolgálás, hát még ha végig telefonálják az utat.
Összegezve
Tehát megállapítható, hogy a telefonok használata a repülőgép üzemképességét nem károsítja, azonban az 5G technológiával kapcsolatban további kutatások kellenek a fennmaradó repülésbiztonsági kérdések megválaszolása miatt.