Ennyit spórolhatsz, ha nincs állandóan töltőn a laptopod!
Szinte mindenkinek felmerül a kérdés, hogy vajon mennyire rossz a laptop számára, hogy folyamatosan töltőre van dugva. A legtöbben, akik otthonról használják a számítógépet, valószínűleg nem kelünk fel éjjelente kihúzni a töltőt. Nem is feltétlenül erről van szó, viszont a napközben használt eszközt nem feltétlenül muszáj folyamatosan bedugva hagyni, az a laptop töltő adapter számára sem túl előnyös. Lássuk, mennyit spórolhatsz, ha kihúzod a konnektorból!
A laptop helyes töltése
Az egyik legfőbb dolog a laptoppal kapcsolatban, hogy hosszú legyen az élettartama, az bizony a megfelelő töltés. A laptop töltő adapternek egyáltalán nem jó, ha az eszköz folyamatosan be van dugva, hiszen idővel tönkre fog menni a kiegészítő és az akkumulátor is.
Az egyik legfontosabb kérdés, hogy egyes eszközök miért töltenek csak 80%-ra, akkor is, ha folyamatosan be vannak dugva. Erre egyszerű a válasz, hiszen akadnak olyan rendszerek és készülékek, amikben van egyfajta okostöltés, így nem engedi feljebb menni a töltöttséget mint 80%. Csak akkor tölt fel 100-ra, ha tudja, hogy hamarosan le fogod venni róla.
A töltő károsodása
Ha egy bizonyos töltöttségi szintet elér az akksi, akkor a töltő nem dolgozik tovább. Egyes laptopok ilyenkor lekapcsolják az áramkört. Ilyenkor az energiát közvetlenül a konnektorból veszi az eszköz, nem pedig az akksit használja. A töltő azonban két célt szolgál, az egyik, hogy tölti az akkumulátort, a másik pedig, hogy egy teljesen független áramkörön keresztül működésben tartja a gépet.
Sok esetben azonban a Windows-os eszközök kiírják, hogy “Csatlakoztatva, töltődik”, ám ez nem azt jelenti, hogy az akksiról működik. Ilyenkor nem tölt, csak szolgáltatja az áramot. A töltő nem fog károsodni attól, ha folyamatosan rá van helyezve az áramforrásra.
Mennyit spórolhatunk azzal, ha nem töltjük egész nap?
Más kérdés viszont, hogy nincs szükség arra, hogy folyamatosan be legyen dugva a laptop. Nem véletlenül beszélhetünk hordozható eszközről, van egy akkumulátora, ami órákon keresztül lehetővé teszi azt, hogy bárhonnan gépezzünk. Ezáltal tudsz dolgozni egy kávézóból, az udvarról, de akár nyaralás alatt a parton is.
Bár kényelmes megoldás folyamatosan a konnektorban hagyni a töltőt, hiszen így nem kell keresgélni azt. Azonban még a nem használt adapter is használ valamennyi áramot, így a villanyszámla is sokkal jobban pörög. Gondolj csak bele, hány töltő van a lakásban, melyiket használod és melyiket nem. Legyen szó laptopról, telefonról, esetleg okosóáról egyaránt, mindegyik fog használni áramot. A megoldás tehát, ha kihúzod azt a helyéről, így akár 2-3 ezer forintnyi összeget is meg tudsz magadnak spórolni.
Összegezve
Sose jó megoldás tehát folyamatosan tölteni az eszközöket, különösen nem a laptopot. A készüléket arra találták ki, hogy hordozni lehessen, így felesleges állandóan ellátni árammal.